Pages

niedziela, 21 grudnia 2014

Święta nr 1- Jak Boże Narodzenie obchodzą aktorzy serialu " Violetta "

Boże Narodzenie jest czasem dla rodziny, nawet obsada " Violetty " na czas okresu świąt ma przerwę od trasy koncertowej, by spędzić go z bliskimi. Każdy z nas wie jak my " Polacy " obchodzimy nasze święta, ale im dowiadujemy się więcej o różnych narodowościach tym lepiej. Post jest o tym jak obsada " Violetty " obchodzi święta każdego roku.



Czytajcie dalej




ARGENTYNA




Święta Bożego Narodzenia w Argentynie wyglądają jak by niczym się nie różniły ale jednak znajda się tradycję nie obchodzone w Polsce. Mam dla was kilka ważnych dat:

Ważne daty:
24 grudnia: Narodzenie Jezusa jest obchodzone wigilijną kolacją.
25 grudnia do 1 stycznia: Oktawa Bożego Narodzenia wywodzi się z tradycji Żydowskiej.
26 grudnia: Wspomnienie św. Szczepana Męczennika, ku tych co zginęli w imię Chrystusa.
27 grudnia: Upamiętnienie Jana Ewangelisty, na cześć tych, którzy chcieli umrzeć za Chrystusa i zginęli.
28 grudnia: Św Młodzianków, na cześć tych którzy zgineli nie znając Chrystusa.
31 grudnia: Obchody nocy Sylwestrowej.
1 stycznia: Nowy Rok!


 Argętyjska tradycja, donieba wznoszą się kolorowe lampiony. Jak pomysli się życzenie puszczając lampion spełni się.
Panteon, słodki chlep z rodzymkami i orzechami, jest to popularna potrawa, której nie brakuje na stole.
Pan Dulce, także wigilijna potrawa, są to bułki. Mogą one być w różnych kolorach.


HISZPANIA



Wigilia rozpoczyna się uroczystościami ulicznymi. Przeważnie są to parady mieszkańców, ubranych w stroje ludowe, w towarzystwie udekorowanych wstążkami zwierząt. Parady odbywają się w asyście muzyki ludowej, trąbek, bębenków i piszczałek. Kończą się one w miejscowej stajence. Wieczorem, po paradzie cała rodzina spotyka się w domu najstarszego członka rodu na uroczystej kolacji. Nie jest to jak w Polsce kolacja postna. Wręcz przeciwnie - hiszpański stół wigilijny cechuje wyjątkowe bogactwo potraw i duzy przepych. Kolację rozpoczyna seria przystawek, które stanowią pieczone mięsa, pasztety i wędliny. Obowiązkowo na stole musi sie też znaleźć jamon - suszona szynka, oraz owoce morza. Po nich przychodzi kolej na consome, czyli hiszpański rosół. Koleje potrawy, to różne ryby, a nstępnie danie główne: pieczone prosię lub jagnię. Ostatnia pozycja wieczoru to tradycyjne ciasta drożdżowe z dużą ilością migdałów oraz owoce.

MEKSYK



Wigilie Bożego Narodzenia obchodzi się, jak właściwie wszędzie, w gronie rodzinnym. Niewykluczony jest też udział przyjaciół i innych nieprzewidzianych gości, którzy mogą się zapowiedzieć nawet tego samego dnia. W domach zwykle stawia się choinkę ozdobioną bombkami, ozdobami z papieru i lampkami. Pod choinką umieszcza się juz kilka dni wcześniej szopkę, do której jednak dopiero 24 grudnia wkłada się Dzieciątko Jezus. Popularną ozdobą są, znane obecnie na całym świecie, gwiazdy betlejemskie - dekoracyjne rośliny o zielonych i czerwonych liściach pochodzące z Meksyku. Tradycyjną potrawą tego dnia jest nadziewany indyk oraz poncz do picia zrobiony z owoców: guajaby, jabłek, trzciny cukrowej, suszonych śliwek, orzechów, cynamonu, tamaryszku i tequili lub rumu. Przed wieczerzą śpiewa się kolędy, a po niej - otwiera prezenty. O północy, podobnie jak w Polsce, idzie się na Pasterkę. W niektórych rodzinach prezenty przynosi 25 grudnia Święty Mikołaj, nazywany z angielska Santa Claus, ale jest to tradycja stosunkowo nowa, licząca około 50 lat. Ten dzień jest zwany "odgrzewaniem", gdyż ponownie zbiera się rodzina oraz przyjaciele i spędza się cały dzień razem. W całym okresie świątecznym można też oglądać Pastorałki - przedstawienia teatralne prezentujące historie pasterzy, którzy podążając za Gwiazdą Betlejemską dotarli do miejsca urodzenia Jezusa.



WŁOCHY


Włosi najbardziej uroczyście obchodzą dzień Bożego Narodzenia, a świąteczny obiad, do którego zasiadają całymi rodzinami, trwa najczęściej do wieczora.
25 grudnia to dzień rodzinnych spotkań na wystawnym obiedzie. Dobór dań na świątecznym stole zależy od regionu Włoch. Wszędzie natomiast najważniejszy posiłek Bożego Narodzenia składa się z wielu potraw i to w jego trakcie otwierane są prezenty.
Podczas gdy na północy Włoch w świątecznym menu są faszerowane mięsem, szynką, warzywami i serem tortellini, na południu popularna jest lasagna z sosem pomidorowym z mięsem wieprzowym i kilkoma rodzajami serów. Podawane są też zupy, na przykład z porów z ziemniakami i jajkami przepiórki oraz truflami Panettone
Danie główne stanowi wielka sztuka pieczonego mięsa. Może to być wieprzowina, jagnięcina czy też kura lub kogut z pieczonymi ziemniakami oraz warzywami. Najpopularniejszym deserem jest typowe i znane na całym świecie włoskie ciasto – panettone z bakaliami i posypane cukrem pudrem pandoro z dodatkiem czekolady i likieru. Przed świętami we Włoszech sprzedaje się kilkadziesiąt milionów tych świątecznych ciast, przybierających rozmaite kształty, od wysokich bab po gwiazdy i inne oryginalne figury. Opakowane są w kolorowych, bogato zdobionych pudłach. To również typowy prezent, jaki dostają Włosi od swych pracodawców przed Bożym Narodzeniem.
Na stole pojawia się wiele innych deserów, między innymi tort ryżowy, a także bardzo popularne nugaty o wielu smakach z orzechami. Włosi mają swój odpowiednik piernika – pan speziale, ciasto z miodem i bakaliami.

FRANCJA

Jedyną pozostałością po Adwencie, jaki znamy z polskiej tradycji, są kalendarze adwentowe z malutkimi czekoladami. Zna je tu każde dziecko. Głównie dlatego, że od pierwszego grudnia aż do Wigilii może codziennie zjadać jedną czekoladkę. To jedyna pozostałość po oczekiwaniu na Święta.

Wigilia w polskim rozumieniu nie jest tu znana. Owszem, urządza się rodzinną kolację czy nawet obiad, ale nie ma łamania się opłatkiem, śpiewania kolęd, białego obrusu, pod którym leżałaby odrobina siana, uszek z barszczem wigilijnym, karpia....

Pasterka - msza, którą w Polsce celebrujemy zawsze o północy - we Francji ma zupełnie inne znaczenie. To zwykła msza, która odprawia się w różnych kościołach o różnej porze. Może to być 19, 22 albo jeszcze jakaś inna godzina. Jedynie w wielkich, słynnych katedrach tradycyjną pasterkę odprawia się o północy.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z chęcią przeczytam wasze komentarze, a na pytania odpowiem :)